Bir At Yarışı Nasıl Koşulur?

Bir At Yarışı Nasıl Koşulur?

Handikap tarzı koşularda farklı yaşlardaki atlar yarışabilirler. Yarışan bu atlar arasındaki yaş farkının meydana getirdiği eşitsizlik; yaşları büyük olan atların diğer yarışan atlardan daha fazla ağırlık taşımasıyla düzeltilir. Atların taşıyacağı ağırlıklar daha önceki yaptıkları yarışlarda aldıkları dereceye göre değerlendirilebilir.

At yarışı başlamadan birkaç dakika önceden yarış yapacak olan jokeyler atlarına binerek başlama noktasına gelirler. Hakem atların önünde bulunan engeli kaldırdığında yarış başlayacaktır. Yarış çıkışında her at için ayrı bir bölme bulunur. Jokeylerin beceriklilikleri yarışın sonucunu etkileyecektir. Her atın farklı bir koşma tarzı vardır. Jokeyler buna göre atlarını koştururlar. Bazı atlar yarış sırasında diğer atların önüne geçtiğinde durur ve jokeyde bu atı finish çizgisine az bir mesafe kala atağa geçirebilir.

Bir at yarışının sonucunu iyi bir koşucu olan atın yanı sıra jokeyde büyük oranda etkiler. Tjk Tv izleyerek jokeylerin atları nasıl idare ettiğini görebilirsiniz.